Yüz Felci

Yüze gelen sinir liflerinin zedelenmesi sonucu yüzün mimik kaslarındaki hareket kaybına Yüz Felci denilir. yüz felci yüz hareketlerinin genellikle tek taraflı azalması veya kaybolmasıdır Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme ve yanak şişirme gibi hareketler bozulur.

Yüz felci hemen her yaşta görülebilir. Doğuştan ve gençlerde bile Yüz Felci oluşabilir. Santral ve periferik olmak üzere iki türlüdür.

Yüz Felci genellikle her hangi bir medikal veya cerrahi tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir.

7-10 gün ilaç tedavisi ile birlikte aynı taraf yüze uygulanacak masaj tedavisi, sıcak uygulaması, yüz kaslarını çalıştıracak egzersiz önerilir, aynı tarafla sakız çiğneme tavsiye edilir.

Hastaların %80 gibi bir oranı 2-3 haftada iyileşir. Bunlar haricinde %10′luk kısmın iyileşmesi bir yıla kadar sürebilirken, %10′luk kısım ise iyileşemez ve yüzde sinkinezi(iyileşme sırasında sinir lifleri yanlış yönlendirilir ve buna bağlı olarak yemek yeme esnasında göz yaşarması, göz kapama esnasında Ağız kenarında kasılma gibi )gelişir. Tedaviye hastalık başlangıcından sonra en kısa sürede başlanılmalıdır.


03 Mayıs 2014, 14:40
910 kez okundu

Yüz Felci Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Sarıkamış Harekatı | Sarkaç | Sarkıt-dikit | Sarmısak (allium Sativum) | Saruhanoğulları |