Yüksük Otu

Yüksük otu (Digitalis purpurea) Sıracagiller (Scrophulariaceae) familyasına ait kalp hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılan bir alkaloit veren, çiçekleri yüksük biçiminde olan bir bitki türüdür. İki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bahçe çiçeğidir. 20'ye yakın türü bulunmaktadır.

Yüksük Otu, Avrupa, Batı Asya ve Akdeniz bölgelerinde yayılmış olan iki veya çok yıllık otsu zehirli bir bitkidir. Bilinçsiz kullanımı zehirlenmelere hatta ölümlere neden olabilir.
En iyi hafif gölgede ve humuslu toprakta yetişir ve suyu sever.

Tohumları haziranda hafif gölgeye serpilir. Toz gibi ince olduğu için üzeri örtülmez. Hafifçe bastırılır ve süzgeçli kovayla sulanır. Çıkan fideler yaz sonunda yerlerine dikilir. Yerinde de bırakılabilir. yüksük otu tıpta önemli bir bitkidir. Kalp ilaçlarında kullanılan "digitalin" adlı madde bu bitkiden elde edilir.

Yapraklar dar veya geniş mızraksı, gövde tabanında rozet şeklinde ve gövde üzerinde almaçlı olarak dizilmiştir. Çiçekler salkım şeklinde durumlar yapar. Taç yaprakları çan veya tüp şeklinde olup, iki dudaklıdır. Üst dudak ise büyük ve sarkıktır. Meyveleri kapsül şeklindedir.


03 Mayıs 2014, 14:40
1118 kez okundu

Yüksük Otu Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Ansiklopedi | Antabuse | Antalya | Antarktika | Anten |