Palmiyeler (palmae)

Alm. Palme (f), Fr. Palmiers (m.pl.), İng. Palm-trees. Tropik ve subtropik bölgelerde yetişen, genellikle monoik odunlu bitkiler. Gövdeleri çoğunlukla dallanmış, dik ve silindirik, bazen ince ve tırmanıcı, bazense ikili dallanmıştır. Yapraklar ağaçsı türelerde gövdenin tepesinde küme halinde, diğerlerinde ise almaşlı dizilişlidir. Yapraklı, tomurcuk içinde yelpaze kıvrımları gibi katlıdır. Ancak olgunlukta kat yerlerinden yırtılır ve çok parçalı bir yaprak haline gelir. Çiçekler tek eşeyli, çok dallanmış ve büyük durumlar yaparlar. Çiçek parçaları ise küçük olup, 6 parçalıdır. Meyveleri üzümsü veya eriksidir. Dünya üzerinde 210 cins ve 4000 türü bulunmakla beraber, memleketimizde tabii olarak yetişmez.

Palmiyeler gerek yetiştiği yerlerde, gerek vatanlarının dışında değişik ihtiyaçlarda kullanılırlar. Tıpta ve eczacılıkta kullanılan ana maddeleri verenler, nişasta ve yağ ihtiva ederler. Bazı türlerin, şeker bakımından zengin olan meyveleri gıda olarak kullanılır. Bir kısmının ise gövdelerinden veya yapraklarından ev eşyası, sepet, hasır vs. hazırlanır. Yine bazıları lif verir. Bu liflerden halat, süpürge, hasır ve dokumacılıkta faydalanılır.

Bu şekilde belirtilen palmiyelere misaller:

Hindistancevizi(Cocos nucifera): Bitkinin meyvelerinden gıda olarak faydalanıldığı gibi lif de elde edilir.

Yağ hurması (Elaeis guinensis): Bitkinin meyvelerinden yağ elde edilir. Bu yağ gıda olarak, sabunculukta ve kozmetik sanayiinde kullanılır.

Hurma ağacı (Phoenix dactylifera): Meyvelerinden gıda olarak faydalanılır.

Copernicia cerifera: Bitkinin yapraklarından "Carnauba mumu" elde edilir. Cilacılıkta makbuldür.

Bu gibi palmiyelere daha birçok misal vermek mümkündür.


03 Mayıs 2014, 12:17
1023 kez okundu

Palmiyeler (palmae) Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Silah | Silahlı Kuvvetler (ordu) | Süleyman (şah, Han, Bey) | Süleyman Çelebi | Süleyman Demirel |