Mehmed Raşid Erol

son devir din adamlarından. Sevenleri arasında "Seyda", "Gavs-ı Bilvanisi" diye bilinen halk arasında "Menzil Şeyhi" diye tanınan Mehmed Raşid Erol temiz ve salih bir aileye mensuptur. Babası Abdülhakim Hüseyni Efendidir. 1929'da Bitlis ilinin Baykan ilçesine bağlı Kasrik köyünde doğdu. Çocukluğu ve gençliği ailesinin yanında geçti. Babasıyla birlikte birçok köyü gezdi.

Siyanüs köyündeki babasına ait medresede İslami İlimleri tahsile başladı. Fıkıh, kelam, tefsir ve tasavvuf ilimleri üzerinde ayrı ayrı tahsil gören Mehmed Raşid Efendi, Nurşin'e giderek oradaki medresede tahsilini sürdürdü. Nurşin'de Şeyh Fethullah'tan tasavvuf dersleri aldı. İki yıl Verkanis köyünde tahsil gören Mehmed Raşid Efendi, Şam'da ve Suriye'deki Hazne köyünde İslami ilimleri tahsil etmeye devam etti. Babasının şeyhi, Ahmed Haznevi'nin sohbetlerinde bulundu ve takdirlerini kazandı. Babası Abdülhakim Hüseyni Efendi 1972'de vefat edince, Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Menzil köyüne gelerek onun vazifesini üstlendi. Pekçok kimse onun sohbetlerine katıldı. 12 Eylül 1980 harekatından sonra gözetim altına alınarak Çanakkale'ye gönderildi. Romatizma ve şeker hastalığına yakalandı. Her yıl tedavi için Afyon'daki kaplıcalara gitti. 22 Ekim 1993 Cuma günü tedavi için bulunduğu Ankara'da vefat etti. Cenazesi, senelerce ikamet ettiği ve hizmet verdiği Menzil köyüne getirilerek babasının türbesinde kendisi için hazırlanan kabre defnedildi.

Feyzeddin, Abdülgani, Taceddin ve Mazhar isminde dört oğluyla dört kız evladı olan Mehmed Raşid Efendi, Menzil Camii başta olmak üzere Bitlis'in Kasrik köyünde, Ankara Pursaklarda Gavs-ı Şirin Camii ve Van'da bir cami yaptırdı.


03 Mayıs 2014, 11:29
982 kez okundu

Mehmed Raşid Erol Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Deklinasyon (meyil) | Dekor | Dekorasyon | Dekstran | Dekstrinler |