Karıncık (ventriculus)

Alm. Ventrikel (m), Herz, Hirn-Kammer (f), Fr. Ventricule (m), İng. Ventricle. Vücudun çeşitli organları içinde bulunan boşluklar. Önemli olarak beyinde ve kalpte vardır.

Kalp karıncıkları: Sağ ve sol olmak üzere, kalp kasıyla çevrilmiş iki tane boşluktur. Sağdakinden akciğer atardamarı, soldakinden aort (ana vücut atardamarı) çıkar. Kan, kalbin kulakçıklarından karıncıklara geçer. Kapakçıkların tutunduğu özel kaslar, karıncık içinde bulunur. Sol karıncık daha kuvvetli kaslara sahiptir ve duvarı daha kalındır. Bu kaslar sinus düğümünden çıkan uyarılarla irade dışı olarak dakikada ortalama 60-90 defa kasılır ve gevşer.

Beyin karıncıkları: İki tane yan karıncık, üçüncü karıncık, dördüncü karıncık olmak üzere dört tanedir. Yan karıncık ile üçüncü karıncık arasında "monroe deliği", üçüncü karıncık ile dördüncü karıncık arasında "silviyus kanalı" bulunur. Yan karıncıkta yapılan beyin omurilik sıvısı bu deliklerden geçer ve dördüncü karıncıktan emilir. Bu sıvı devamlı dolaşım halindedir.

Beyindeki bir bozukluğun gösterilmesinde beyin karıncıkları içine boyalı madde verilerek röntgen filmi çekilir.


02 Mayıs 2014, 22:48
1195 kez okundu

Karıncık (ventriculus) Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Kalite Kontrol | Kalyubı | Kam Mili (eksantrik Mil) | Kamboçya | Kambiyo |