Fethi Okyar

siyaset ve devlet adamı. Rumeli'de Pirlepe kasabasında 1880 yılında dünyaya geldi. 1903 yılında Harbiye Mektebinden Erkanıharb Yüzbaşısı olarak mezun olduktan sonra Selanik'teki Üçüncü Orduya tayin edildi. 1908'de ParisAtaşemiliteri oldu.

İkinci AbdülhamidHan, tahttan indirilince, Selanik'e gönderilmişti. Muhafızı olarak da Fethi Bey vazifelendirildi.Ali Fethi Bey, zaman zaman Sultan Hamid'le görüşmüştür. Hatıralarında, SultanHamid için: "Kibar, kültürlü, vakarlı, devlet düzenini iyi bilen, bir sultan imiş; tanıyamamışız." diyerek yazmaktadır.

1911'de binbaşı rütbesiyle İşkodra'daki Osmanlı kuvvetlerinin Erkanıharbiyesinde görev aldı. Trablusgarb'ın İtalyanlar tarafından işgali üzerine oradaki savunmaya katılan Fethi Bey, büyük bir şöhret kazandı. 10 Ocak 1912'de Manastır Mebusu oldu. Ancak Meclis-i Meb'usanın feshedilmesi üzerine tekrar askerliğe döndü. Yarbay iken istifa ederek ordudan ayrılan Fethi Bey, 1912'de Sofya Sefiri, 1913'te İstanbul Mebusu oldu.

Fethi Bey, 1917'de Dahiliye Nazırlığına tayin olundu. 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisine İstanbul Mebusu olarak katıldı.Önce Dahiliye Vekili, ardından Meclis Reisi oldu. 1924 yılı sonlarında Başvekilliğe yükseldi. 1925'te Paris Büyükelçiliğine tayin olunan Fethi Bey, beş yıl bu görevini yürüttükten sonra istifa edip, bazı arkadaşlarıyla birlikte Serbest Cumhuriyet Fırkasını kurdu. Fakat bu fırka dört aylık bir faaliyetden sonra 17 Kasım 1930'da Fethi Bey tarafından feshedildi.

1934'te Londra Büyükelçiliğine tayin olunan Fethi Bey, dönüşünde yeniden milletvekili seçildi. Bir süre Adalet Bakanlığı yaptıktan sonra istifa edip, siyasetten çekildi.Aynı yıl rahatsızlanan Fethi Bey bir müddet hasta yattıktan sonra, 1934'te İstanbul'da vefat etti. Fethi Beyin hatıraları vefatından sonra Cemal Kutay tarafından Üç Devirde Bir Adam adıyla yayınlandı.


02 Mayıs 2014, 21:33
1265 kez okundu

Fethi Okyar Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Ahmed Muhtar Paşa Kimdir | Ahmed Naim Bey Kimdir | Ahmed Paşa Kimdir | Ahmed Paşa (Ankebut) Kimdir | Ahmed Paşa (Kara) Kimdir |