Abant Gölü

ABANT GÖLÜ Türkiye'nin kuzeybatı kesiminde, Bolu ilinin 34 kilometre güney batısında etrafı çam ve köknar ağaçlı tepelerle çevrili, tabii manzarası çok güzel bir göldür.

Abant Gölü, tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. yüzey rakımı 1350 metredir.

Abant gölünün en derin yeri 18 m'dir. Gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen balık literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiştir. Abant Gölü birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur. Abant gölünün Ankara yaklaşık uzaklığı 2 saat kadardır.

Batı Karadeniz sıradağlarına dahil, Bolu, Düzce ve Mudurnu arasında uzanan Abant Dağlarının kuzey batısında olup, Yüzölçümü 1.28 kilometrekare, denizden yüksekliği 1298 metredir. Abant Deresi vadisinde heyelan sonucu meydana gelmiş set baraj gölüdür. Suyunun bir kısmı Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Suyu tatlı ve durudur. Gölün suyu o derece berraktır ki, 20-25 m derinlikteki taşlar görülür.


28 Nisan 2014, 15:46
2732 kez okundu

Abant Gölü Benzer Başlıklar

nedir-tr nedir sitesinde günlük ve güncel kelimelerin açıklamaları ve anlamı Nedir olarak bulunuyor. ayrıca tüm kelimelerin anlamlamına bakmak için sözlük sayfamızdan bakabilirsiniz

Taşkent | Taşkıran (saxifraga) | Taşköprülüzadeler | Taşnak Komitesi | Taşikardi |